Odeća – najtraženija roba na internetu

Bez autora
Oct 28 2018

Internet trgovina u Srbiji beleži konstantan rast, a prema poslednjim istraživanjima u ovoj godini je 1,8 miliona građana kupovalo onlajn. Najviše se naručivala odeća, sportska oprema i proizvodi za domaćinstvo i to u vrednosti od oko 50 evra. Kako pokazuju podaci istraživanja „Gemiusadhok”, koje je sprovedeno u oktobru prošle godine, najpopularniji sajt za kupovinu je „Aliekspres” sa 14,3 odsto, zatim sledi domaći portal „Kupujem prodajem” sa 10,6, a onda „ibej” sa 9,3 procenta. I dalje je najčešći način plaćanja pouzećem, mada se beleži i rast plaćanja karticama. U poslednjih godinu dana, prema podacima zvanične statistike, 1,8 miliona građana kupovalo je, ili naručivalo, robu preko interneta

Odeća – najtraženija roba na internetuInternet trgovina u Srbiji beleži konstantan rast, a prema poslednjim istraživanjima u ovoj godini je 1,8 miliona građana kupovalo onlajn. Najviše se naručivala odeća, sportska oprema i proizvodi za domaćinstvo i to u vrednosti od oko 50 evra.

Kako pokazuju podaci istraživanja „Gemiusadhok”, koje je sprovedeno u oktobru prošle godine, najpopularniji sajt za kupovinu je „Aliekspres” sa 14,3 odsto, zatim sledi domaći portal „Kupujem prodajem” sa 10,6, a onda „ibej” sa 9,3 procenta. I dalje je najčešći način plaćanja pouzećem, mada se beleži i rast plaćanja karticama.

– U poslednjih godinu dana, prema podacima zvanične statistike, 1,8 miliona građana kupovalo je, ili naručivalo, robu preko interneta. U odnosu na prošlu godinu, to je 170.000 kupaca više, a u poređenju sa 2014. godinom to je rast od čak 640.000 građana, kaže za „Politiku” Željko Rakić, načelnik Odeljenja za trgovinu i razvoj konkurencije Ministarstva trgovine.

Prema ovom istraživanju, koje Republički zavod za statistiku objavljuje svakog septembra, u odnosu na prošlu godinu porastao je i prosečan račun za robu kupljenu onlajn sa 47 evra u 2017. na 55 evra u ovoj godini, ali je vrednost transakcija i dalje simbolična. Najviše kupaca troši upravo oko 50 evra za kupovinu preko interneta, njih 23,4 odsto između 50 i 100 evra, a od 100 do 500 evra za internet kupovinu izdvaja 17,3 odsto kupaca u Srbiji.

Analiza, koju je objavio domaći portal „Kupujem prodajem”, pokazuje i rast internet oglašavanja u poslednjih pet godina. Samo na ovom portalu aktivno je više od dva miliona oglasa. Kako objašnjavaju, trend da se trgovina seli na internet odavno je primećen u svetu, a sve više i u Srbiji.

Bojan Leković, osnivač i direktor ovog portala, kaže da je posebno živo tržište na kojem građani trguju međusobno.

– Najviše se kupuju i prodaju mobilni telefoni, slede kompjuteri i drugi električni aparati, zatim auto-oprema, odeća, obuća. Primetni su i sezonski mini-trendovi, poput trgovine školskom opremom, koja je donedavno bila u značajnom porastu – objašnjava on i dodaje da oko 1,3 miliona građana aktivno trguje na ovoj internet platformi. Građani imaju priliku da bolje upravljaju svojim kućnim budžetima, da stvarima, koje poseduju, produže upotrebni rok plasirajući ih na tržište, a mali i mikro privrednici da dođu do krajnjih potrošača, koji se fizički ne nalaze u njihovoj blizini – objašnjavaju na ovom portalu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik